7.000 nye kvadratmeter til Salling Groups voksende online logistikaktivitet i Skejby
Give Steel har leveret og monteret stål til et nyt lager for Salling Group i Skejby ved Aarhus – gennemført under en stram tidsplan og monteret på under en uge.
Projektet er udført for totalentreprenøren Dansk Halentreprise og omfatter en ny lagerhal på cirka 7.000 kvadratmeter samt et tilhørende pumpehus. Lagerudvidelsen skal blandt andet understøtte Sallings fortsatte vækst i onlineforretningen og udvider kapaciteten i virksomhedens eksisterende lager med en automatiseret varehåndtering og autostore-løsninger.
Lageret håndterer i dag mere end 150.000 varer, og med udvidelsen bliver anlægget 50 procent større som led i Sallings fortsatte investeringer i onlinehandel og lagerkapacitet.
| Information | |
|---|---|
| Byggeperiode: | 2026 |
| Lokation: | Skejby, Aarhus |
| Type: | Lager |
| Tons stål: | ca. 200 |
| Samarbejdspartnere | |
| Bygherre: | Salling Group |
| Kunde: | Dansk Halentreprise |
| Stålkonstruktion: | Give Steel A/S |
Hurtig montage og effektiv projektering
Montagen af stålkonstruktionen blev gennemført fra opstart til færdiggørelse på under en uge.
For en lagerhal i denne størrelse er det en meget kort montageperiode, som stiller høje krav til planlægning, koordinering og forberedelse. Det hurtige forløb blev muligt gennem tæt samarbejde mellem projektering, produktion og montage samt en høj grad af forberedelse inden opstart på byggepladsen.
De gode arbejdsforhold med plan bund, god plads og præcist udførte fundamenter skabte samtidig optimale betingelser for et effektivt montageforløb.
Simpel konstruktion med gennemtænkte løsninger
Lageret består af en klassisk lagerhal på cirka 60 x 115 meter med en facadehøjde på knap 10 meter.
Konstruktionen er projekteret med fokus på effektive løsninger, der sikrede et smidigt forløb både i produktion og montage. Blandt andet blev tagets trapezplader anvendt som en aktiv del af bygningens stabilitetssystem, hvilket reducerede behovet for yderligere afstivning i tagkonstruktionen og bidrog til et lavere stålforbrug.
Udvidelsen er opført direkte op ad den eksisterende bygning, hvor stålkonstruktionen er tilpasset åbninger, der forbinder den nye bygning med Salling Groups eksisterende autostore-løsning. Herved fungerer de to bygninger som én samlet løsning.
Erfaring og samarbejde sikrede fremdriften
Projektet er gennemført i tæt samarbejde med Dansk Halentreprise, som Give Steel har samarbejdet med på en række tidligere projekter.
Den korte tidsplan stillede krav til hurtige afklaringer og tæt koordinering mellem alle parter gennem hele forløbet. Kombinationen af en enkel konstruktion, gode arbejdsforhold og erfarne montører bidrog til et effektivt projekt fra projektering til færdig montage.
Det nye lager forventes klar i efteråret 2026, og udvidelsen af lageret tages i brug i begyndelsen af 2027.
Uanset om du er i den tidlige projekteringsfase eller klar til at indhente tilbud, står vores specialister klar til at rådgive om stålkonstruktioner, designoptimering, CO2-reduktion og projektspecifik dokumentation. Kontakt os, og lad os tage en uforpligtende dialog om dit projekt.
Kontakt os allerede i dag!
Give Steel
Salg og Teknik
Mads Emil Holmgaard Madsen
Salgsingeniør
Tel.: +45 61 42 01 02
E-mail: meh@givesteel.com